top of page

Do kancelarii parafialnej najlepiej zgłaszać się po popołudniowych Mszach Świętych lub ustalać termin telefonicznie.

Małżeństwo

ÅšwiÄ™ty PaweÅ‚ mówi: "Mężowie, miÅ‚ujcie żony, bo i Chrystus umiÅ‚owaÅ‚ KoÅ›cióÅ‚... Tajemnica to wielka, a ja mówiÄ™: w odniesieniu do Chrystusa i do KoÅ›cioÅ‚a" (Ef 5, 25. 32).

Przymierze małżeÅ„skie, przez które mężczyzna i kobieta stanowiÄ… miÄ™dzy sobÄ… wewnÄ™trznÄ… wspólnotÄ™ życia i miÅ‚oÅ›ci, powstaÅ‚o z woli Stwórcy, który wyposażyÅ‚ je we wÅ‚asne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro wspóÅ‚małżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. MałżeÅ„stwo ochrzczonych zostaÅ‚o podniesione przez Chrystusa Pana do godnoÅ›ci sakramentu 
(Por. Sobór WatykaÅ„ski II, konst. Gaudium et spes, 48: KPK, kan. 1055).

Pierwsze spotkanie dla narzeczonych w kancelarii parafialnej powinno odbyć siÄ™ nie później niż 3 miesiÄ…ce przed Å›lubem.
Narzeczeni którzy rezerwujÄ… sobie lokal równoczeÅ›nie powinni ustalić godzinÄ™ Å›lubu z proboszczem, jest to potrzebne aby nie byÅ‚o kolizji z innymi parami.

 

Na pierwszą rozmowę przedmałżeńską należy zabrać ze sobą:

  1. Dowód tożsamoÅ›ci.

  2. Ostatnie świadectwa szkolne ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjum i średniej z wpisem oceny z religii.

  3. Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego.

  4. Świadectwo chrztu wydane nie wcześniej niż przed trzema miesiącami
    (w przypadku, gdy ktoś był chrzczony poza naszą parafią).

  5. Zgodę proboszcza parafii jednego z narzeczonych na zawarcie ślubu poza własną parafią (jeśli żadne z narzeczonych nie mieszka na terenie naszej parafii)

  6. Zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (w przypadku ślubu konkordatowego; ważne 6 miesięcy)

bottom of page