chrzest

Chrzest jest najpiÄ™kniejszym i najwspanialszym darem Boga... Nazywamy go darem, Å‚askÄ…, namaszczeniem, oÅ›wieceniem, szatÄ… niezniszczalnoÅ›ci, obmyciem odradzajÄ…cym, pieczÄ™ciÄ… i wszystkim, co może być najcenniejsze. Darem - ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszÄ…; Å‚askÄ… - ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem - ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem - ponieważ jest Å›wiÄ™ty i królewski (a królów siÄ™ namaszcza); oÅ›wieceniem - ponieważ jest jaÅ›niejÄ…cym Å›wiatÅ‚em; szatÄ… - ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem - ponieważ oczyszcza; pieczÄ™ciÄ… - ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga (Å›w. Grzegorz z Nazjanzu, Orationes).

Chrzest w naszej parafii przeważnie odbywa siÄ™ w niedzielÄ™ podczas Mszy ÅšwiÄ™tej

(Możliwy jest także chrzest w inne dni tygodnia po uzgodnieniu w kancelarii)

Wymagane dokumenty:

1. akt urodzenia dziecka wydany przez UrzÄ…d Stanu Cywilnego,

2. dane o rodzicach i rodzicach chrzestnych (w tym data i miejsce Å›lubu koÅ›cielnego rodziców)

3. zaÅ›wiadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary,

4. w przypadku zamieszkania dziecka wraz z rodzicami poza naszÄ… parafiÄ… – zgoda proboszcza miejsca zamieszkania na chrzest poza parafiÄ….

Rodzice i chrzestni powinni przystÄ…pić do spowiedzi Å›w. i przyjąć KomuniÄ™ Å›w. w intencji dziecka, dlatego otrzymujÄ… przy wpisywaniu dziecka do KsiÄ™gi Chrztów kartki do spowiedzi, które wrÄ™czajÄ… kapÅ‚anowi przed spowiedziÄ….