top of page

Do kancelarii parafialnej najlepiej zgłaszać się po popołudniowych Mszach Świętych lub ustalać termin telefonicznie.

Sakramenty dla chorych 

"Choruje ktoÅ› wÅ›ród was? Niech sprowadzi kapÅ‚anów KoÅ›cioÅ‚a, by siÄ™ modlili nad nim i namaÅ›cili go olejem w imiÄ™ Pana. A modlitwa peÅ‚na wiary bÄ™dzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeÅ›liby popeÅ‚niÅ‚ grzechy, bÄ™dÄ… mu odpuszczone" (Jk 5, 14 - 15)

Osoby chore lub starsze, które nie mogÄ… wychodzić z domu, mogÄ… przystÄ…pić do spowiedzi i przyjąć KomuniÄ™ Åšw. w swoim domu. Należy takÄ… osobÄ™ zgÅ‚osić do ksiÄ™dza i ustalić dogodny termin.

​

Sakramentu namaszczenia chorych udziela się osobom chorym, udającym się na operację, będącym w podeszłym wieku, a także w ostatniej godzinie życia. Tak jak pozostałe sakramenty tak i sakrament namaszczenia przeznaczony jest wyłącznie dla żyjących.

 

Na czas udzielania sakramentu chorych: spowiedzi, Komunii św. i namaszczenia olejami św. w mieszkaniu chorego koniecznie należy przygotować:

  • stóÅ‚ lub Å‚awÄ™, nakryć biaÅ‚ym obrusem;

  • postawić na nim krzyż, jednÄ… lub dwie Å›wieczki;

  • naczynie z wodÄ… Å›wiÄ™conÄ… i kropidÅ‚o;

  • szklankÄ™ letniej, przegotowanej wody jeÅ›li chory ma problemy z przeÅ‚ykaniem;

  • watÄ™ i spodek.

 

W czasie spowiedzi chorego opuszczamy pokój, w którym siÄ™ znajduje wraz z kapÅ‚anem, natomiast w czasie udzielania kolejnych sakramentów (namaszczenie, komunia) uczestniczymy pobożnie w tych obrzÄ™dach towarzyszÄ…c choremu swojÄ… modlitwÄ….

​

W naszej parafii posługuje trzech szafarzy Najświętszego Sakramentu. Aby zgłosić chorego do coniedzielnej Komunii Św. należy ustalić odwiedziny z szafarzem, najlepiej przed niedzielną mszą św. o godz. 7.00 gdyż zaraz po niej wyjeżdżają
z Panem Jezusem do chorych.

bottom of page