top of page

VII Niedziela Zwykła - 19 lutego 2023

1. Dziś Msze św.: 7.00, 9.30, 11.00 i 15.00. Msze święte w ciągu tygodnia rano.


2. Najbliższa środa to Środa Popielcowa. Obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych. Msze Święte z posypaniem głów popiołem o 6.30 i 17.00. Składka na tacę w Środę Popielcową przeznaczona jest na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

3. W piątek o godz. 17.00 Droga Krzyżowa i Msza Święta. Droga Krzyżowa dla młodzieży o godz. 19.30.


4. W I Niedzielę Wielkiego Postu Msze święte do południa bez zmian. Po południu o 14.20 Droga Krzyżowa, o 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i Msza Święta.

5. Na czas zbliżającego się Wielkiego Postu proponujemy udział w kolejnej edycji zdrapki wielkopostnej. Jest to zachęta do aktywnego i świadomego przeżywania Wielkiego Postu. W Środę Popielcową wystarczy zabrać z kościoła zdrapkę i codziennie przez czas Wielkiego Postu odkrywać jedno zadanie do wykonania (indywidualnie lub najlepiej razem z rodziną). Zdrapką można i warto się dzielić z bliskimi, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dzięki temu rośnie motywacja do ukończenia biegu i owoce tego duchowego maratonu.

6. Na wzór poprzedniego roku, pragniemy zachęcić naszą wspólnotę do podjęcia postu o

chlebie i wodzie. Dzień tego postu będziemy ofiarować prosząc za Misje Święte, które będziemy przeżywać w przyszłym roku oraz o Bożą Opatrzność w prowadzeniu prac remontowych naszej świątyni. Prośmy również o pokój w naszej Ojczyźnie i całym świecie. W związku z tym bardzo prosimy, aby każdy chętny wybrał sobie jeden dzień z tego okresu (oczywiście może być więcej takich dni) i zaznaczył ten dzień na tablicy, na której rozrysowany jest cały okres, który obejmujemy. Zaznaczyć możemy dowolnie: imię, krzyżyk, kropka... ważne by ta osoba pamiętała i miała tego świadomość. Tak, aby w każdym dniu całego okresu Wielkiego Postu była przynajmniej jedna osoba, która zachowuje post. Podjęła wyzwanie. Wyłączamy niedzielę – bo niedziela znosi post.

Mamy nadzieję, że w naszej Parafii znajdzie się 40 osób, które podejmą to wezwanie, a Pan Bóg wynagrodzi to nasze wspólne dzieło. Proponujemy również i zachęcamy, by ofiara tego dnia była jeszcze bardziej miła Panu Bogu, by ta osoba w tym dniu ofiarowała w tej intencji również swój udział we Mszy Świętej i przyjęła Komunię świętą. Oczywiście to jest dobrowolne.


7. Rok temu Caritas Diecezji Tarnowskiej włączyła się w akcję: Paczka dla Ukrainy. Jest to akcja pomocowa skierowana do rodzin, które pozostały na Ukrainie i potrzebują produktów koniecznych do życia. Tak jak w tamtym roku prosimy Róże Różańcowe o zorganizowanie 3 paczek: Róża pani Danuty Tabaszewskiej, pani Grażyny Kantor i pani Rozalii Koszyk.

Paczki takie mogą być przygotowane również przez rodziny. Na ołtarzu jest lista co powinno znaleźć się w takiej paczce i jakie winny być jej wymiary. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą się włączyć do pomocy do wzięcia karteczki jednej czy więcej, które mają ministranci. Jest na nich wypisany jaki produkt możemy kupić. Na jedną paczkę przypada takich karteczek 34. Co jest napisane na jednej z nich: np. 1 kg cukru, albo makaron 2 opakowania. Można wybrać /wylosować dany artykuł, zakupić i złożyć w przygotowanych skrzynkach na bocznym ołtarzu. Z tych produktów zrobimy paczki. Mamy na to czas do 4 marca br. W przygotowanych paczkach powinny znaleźć się tylko te produkty, najlepiej wszystkie, które znajdują się na załączonej liście. Oczywiście nie określamy żadnych marek tych produktów, natomiast zwracamy uwagę na ilość i ciężar poszczególnych opakowań. Jest to związane z tym, że wszystkie produkty muszą zmieścić się w jednym kartonie, którego ciężar powinien wynosić ok. 15 kg.


8. W odpowiedzi na apel abpa Stanisława Gądeckiego w przyszłą niedzielę - 26 lutego br. po Mszach świętych będzie zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

9. W piątek 24 lutego 2023 r. po Mszy Św. o godz. 17.00 rozpocznie się w parafii Św. Idziego w Zakliczynie Katecheza przedmałżeńska - tzw. Kurs przedmałżeński.

10. O posprzątanie kościoła prosimy: Teresę Kołodziej i Marię Cabała.

Warszawa, dnia 16 lutego 2023 roku


APEL PRZEWODNICZĄCEGO

KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ

AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ


W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząckolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.


✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Komentar


bottom of page